KIZAMIKÇIK
 

RUBELLA (KIZAMIKÇIK)- Teorik olarak kızamıkçık aşısının geliştirilmesiyle beraber herkesin bağışık olacağı ve anneden bebeğe bulaşan konjenital kızamıkçık görülmeyeceği düşünülüyordu ancak pratikte böyle olmamıştır. Nedeniyse,doğal bağışıklık doğurganlık çağındakilerin %80-90 ını korur geri kalanlarsa çocuklukta yapılan kızamıkçık aşısıyla korunurlar ama aşı sonrası bağışıklık bazen 5-10 yıl sonra kaybolmaktadır. Bu nedenle doğurganlık çağında tüm kadınlarda kızamıkçık bağışıklığı incelenmeli ve kaybolmuşsa yeniden aşılanmalıdırlar. Bu aşı sırasında gebelik olmamalı ve sonraki 3 ayda gebe kalınmamalıdır. Ancak bazen gebeyken aşı yapılmakta veya aşı sonrası 3 ay içinde gebe kalınmaktadır, bu durumlardaysa klinik tecrübeler göstermiştir ki gebelik sonlandırılması önerilmesi gerekli değildir. Bu durumlara maruz kalmamak için bağışıklığı olmayanların aşılanması doğumdan hemen sonra yapılabilir, bu emzirmeye de engel değildir. Ayrıca aşı sonrası bağışıklığın oluştuğunun anlaşılması için 6-12 hafta sonra test yapılmalı oluşmamışsa aşı tekrarlanmalıdır. Aşı sonrasıysa yan etkiler nadiren olur en sık yan etkiyse geçici kas-eklem ağrılarıdır. Gebeyken bağışık olmadığı saptananların ise döküntülü hastalığı olan çocuklardan uzak durması sağlanmalıdır.

Kızamıkçık mikrobuyla eğer gebe ilk 3 ayda karşılaşırsa sonuç sıklıkla düşük olmaktadır, ancak gebelik devam ederse bebekte gelişme geriliğinden sağırlığa kadar birçok sorun gelişmektedir. 4. aydan sonra bulaşma durumundaysa bebekte sorun yaratma ihtimali ise ilerleyen aylarla birlikte azalmaktadır.

Çok sık karşılaşılan bir soru ise gebenin kızamıkçık geçiren bir çocukla teması olursa ne yapılması gerektiğidir. Eğer gebe daha önceden aşılı ve bağışıksa bir sorun olmayacağı konusunda gebe rahatlatılmalıdır. Eğer bağışık olup olmadığını bilmiyorsa temas sonrası 10 gün içinde alınan kan örneğinde HI titresine, eğer müsbetse bağışıktır sorun yok demektir. Ama bu testte bağışıklık antikoru yoksa kızamıkçıklı hastayla temas etmiş anne adayı gözleme alınır ve hastalık bulgularının çıkıp çıkmadığı izlenir , 2 ve 4 hafta sonra ise kan testi tekrarlanır. Bu tekrarlanan testlerde HI titresinde 4 kat artış varsa hastalık bulaşmış demektir. Bunun yanında kızamıkçığa özgü, RubellaIgM, antikorun hastalık belirtileriyle beraber ilk 28 günde kanda tespiti de tanıyı kesinleştirecektir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta düşük değerdeki Rubella IgM değerleridir, parvovirüs enfeksiyonları sırasında artan IgM değerlerinin kızamıkçıkla çapraz reaksiyon verebildiği unutulmamalıdır.

Kızamıkçık geçirmekte olan gebenin tedavisi genelde semptomatik yani şikayetlere yöneliktir, kızamıkçık serumu kullanılması anne karnında ki bebeği koruyucu olmadığından önerilmez ama gebelik her ihtimalde devam edecekse kullanımı düşünülebilir. Sonuç olarak kızamıkçık geçirmekte olan anne adayının gebeliğin devamı veya sonlandırılması konusunda karar verebilmesi için kızamıkçığın gebelik üzerinde ki etkileri hakkında detaylı olarak bilgilendirilmesi şarttır.

Son söz; tüm gebeler kızamıkçık taramasından geçmelidir,bağışık olmayanlar gebelikten sonra aşılanmalı ki sonraki gebelikler için kızamıkçık riski ortadan kalksın
 

     

 

Telefon :

0 356 214 2520   0 545 214 2520

Adres :

Yeşilırmak mahallesi Bosna Caddesi 2. Sokak No : 17
OPET arkası
Bizim Toptan Market yanı

TOKATMail Adresi :

yilmazseyyah@gmail.com